Péče o oblečení
Čištění společenských, svatebních a plesových šatů
Společenské a plesové šaty doporučujeme nechat odborně vyčistit v čistírnách oděvů. Pokud se pustíte do čištění šatů vlastními silami, je třeba postupovat velmi opatrně. Šaty nesmí být prány v pračce a neměly by být běleny ani čištěny chemicky. Mnohem šetrnější než běžné prací prášky jsou tekuté přípravky. Pokud potřebujete vyčistit jen běžné nečistoty a není třeba prát celé šaty, použijte vlažnou mýdlovou vodu. Spodek dlouhých šatů, který je k ušpinění nejnáchylnější, můžete do jemného mýdlového roztoku namočit na několik hodin a pak jemně promnout a důkladně vymáchat.
Jak si udržet krásné oblečení?
Krajkové oblečení, oblečení s potiskem, perličkami a štrasem, doporučujeme prát pouze ručně a vždy rubem. Svetry a pletené oděvy perte v ruce, a pokud se rozhodnete je prát v pračce, použijte prostředky určené na vlnu a jemné prádlo obsahující lanolin, a vyberte si speciální šetrný program při velmi nízkých teplotách do 30°C. Jedině tak předejdete sražení oděvu. Oblečení před umístěním do pračky vložte do pracího sáčku nebo košíčku, abyste je chránili před mechanickým poškozením.
Základní postup pro praní v ruce
- Vztahuje se na svetry, pletené a úpletové šaty, krajky a jiné choulostivé materiály. Naplňte umyvadlo vlažnou vodou (do 30°C), a přidejte trochu čistícího prostředku (zvolte jej s ohledem na info výše). Nezapomínejte, že standardní prací prášky mohou být příliš silné a připraví pleteninu o její původní vlastnosti.
- Obraťte oděv rubem nahoru.
- Vložte oděv do vody a jemně poklepávejte, až nasákne vodou. Nemněte pleteninu v rukách, ani s ní ve vodě nemíchejte. Pouze ji jemně promačkávejte, dokud není namočený celý oděv.
- Nechte oděv ve vodě zhruba minutu, pak jej opatrně zmáčkněte do hroudy a vyjměte z prací lázně.
- Vypláchněte umyvadlo a naplňte je znovu vodou o stejné teplotě (rychlé změny teploty mohou způsobit zplstění vlny).
- Ponořte oděv do čisté vodní lázně, a opakujte opatrné promačkávání několikrát za sebou. Vodu vyměňujte až do doby, dokud není zcela čistá. Do poslední lázně můžete přidat kondicionér/aviváž.
- Položte oděv na ručník (nebo několik ručníků) a vysušte. Nejsnáze jej vysušíte tak, že jej do ručníku zabalíte a opatrně vodu vymačkáte. Ta vsákne do ručníku. Poté rozložte na jiný - suchý ručník.
- Některé pleteniny vyžadují více tvarování, než se vrátí ke svému původnímu tvaru. Některé není nutno tvarovat vůbec. Záleží nejen na materiálu, ale i na druhu vzoru a pevnosti pletených ok (utahování při pletení).
- Vytvarovaný oděv nechejte uschnout na rovné podložce (speciální podložka, nebo několik ručníků). Ideální je sušák na prádlo, na nějž položíte více vrstev ručníků (aby se nevytlačily dráty) a na tuto vrstvu položíte pletený oděv.
- Během sušení oděv občas zlehka nadzvedněte a opět tvarujte.
- Pletené oděvy nevěšíme na šňůru, ramínko, přes židli, ani na topení. Jedině tak docílíme, že se správně vytvarují a nebudou vytahané a neforemné.
Je tedy nevhodné
- Sušit pletené oděvy mokré na ramínku nebo na ústředním topení.
- Žehlit je horkou žehličkou.
- Žehlit po štrásu (kamínky)
- Nechávat je sušit na slunci.
- Ždímat je silou.
- Drhnout je a kartáčovat.