Jak porozumět složení materiálu

Každý materiál je specifický svým složením.
Pro lepší orientaci v něm, zde uvádíme malou nápovědu a stručný popis daného druhu materiálu.

 

Tyl - Tyl je lehká a průsvitná látka, charakteristická jemnou mřížkou. Tyly se používají k výrobě společenských nebo svatebních šatů.

 

Taft - Pro taft je typická jeho tuhost a hladký povrch s lehkým kovovým leskem. Taft se dá snadno řasit a používá se na společenské šaty, večerní a svatební šaty. Takovéto šaty z taftu krásně drží tvar.

 

Šifon - Šifon je průhledná lehká látka, hedvábně jemná se zrnitým povrchem. Je na omak měkká a splývavá. Může být vyrobena z hedvábí nebo umělého vlákna. Používá se na společenské šaty, lehké letní šaty, halenky, tuniky, šály a šátky.

 

Satén - Satén je splývavá tkanina s lesklým hladkým povrchem, většinou malé hmotnosti. Používá se převážně na společenské šaty nebo halenky. Ve světlých odstínech je vhodný pro vyhotovení svatebních šatů.

 

Krajka - Krajka stejně jako krajkovina je lehká vzdušná děrovaná tkanina a pletenina s často pravidelně se opakujícím vzorem. Některé krajkoviny jsou ještě zdobeny výšivkou, korálky, flitry, kamínky nebo nejrůznějšími aplikacemi. Okraje mohou být rovné, rozmanitě vroubkované nebo vytvářet zdobnou borduru. Krajka se používá na slavnostní oblečení, společenské a svatební šaty, halenky, dámské topy, kabátky, bolerka a spodní prádlo.

 

Žerzej - měkký omak, dobře splývají, jsou nemačkavé, mírně roztažné a elastické. 

 

Organza - Organza je jemná, průhledná, lesklá a lehká látka z přírodního či syntetického hedvábí. Používá se na společenské a svatební šaty, či na formální večerní róby. 

 

Polyester (PES) - Polyesterová vlákna propůjčují hedvábný vzhled a omak. Polyester dodává lehkost materiálu, snadnou údržbu a čištění, nemačkavost.

 

Elastan, spandex  - Textilie s příměsí elastanu obepínají tělo, aniž by bránily pohybu. Podíl pouhých několika jednotek procent elastanu výrazně zlepší užitné vlastnosti textilie.