Jak se vyznat v dress code?

Říkáte si, že vás se to netýká? Ale aniž to víte nějaký dress code občas dodržujete. Jasně, máte li práci, která obnáší pracovní schůzky, obchodní jednání nebo firemní večery, není vám oblast elegance nijak vzácná, ani orientace v dress code. Ale ne všichni tak úplně vědí, kam si co obléci. Ale nezoufejte, máme pro vás malý „tahák“ jak na to!    

Grace-Karin-2016-Formal-Occasion-Elegant-Half.jpg_350x350


 

Dress code znamená česky formální oblečení, a patří k obecně uznávaným pravidlům v oblékání. Formálnost oděvu určuje co se kam a pro jakou příležitosti hodí obléci. A protože jsou pravidla převzata z ciziny, především z Anglie, mají jednotlivé typy anglické názvy, které se i u nás používají na pozvánkách u jednotlivých akcí.

 

A jaké dress code rozlišujeme?

 • Little Black Dress (LBD) alias Cocktail
 • Black Tie Dress
 • White Tie ailas Ultra Formal Dress
 • Formal Dress
 • Bussiness Dress
 • Inofficial Dress
 • Creative Black Tie
 • Semi-Formal Dress
 • Casual Dress
 • Smart Casual Dress
 • Bussiness Casual Dress

společenské šaty černé

 

Little Black Dress (zkráceně LBD) alias Cocktail, či Glamour Dress

Jako LBD lze nazvat večerní nebo také koktejlové šaty. Střih je tedy krátký, v délce nad nebo ke kolenům. Šatičky jsou to pěkné, povětšinou černé, ale uznává se i jiná neutrální barva, nikdy však ne nějaká divoká. Koktejlky jsou velmi univerzálním typem šatů a neměly by chybět v žádném šatníku ženy. A když je na pozvánce výraz Glamour, má se za to, že by měla žena přijít na akci ve veskrze okouzlující róbě a doplňcích. Ke koktejlovým šatům patří lodičky na vyšším podpatku a psaníčko či malá kabelka. A muži to mají o dost jednodušší, u LBD jim postačí společenský oblek. 

 

Black Tie Dress

Doslova česky "černá kravata" dress, což je mírně zavádějící, ovšem znamená to vysoce slavnostní formální oděv. Pro dámy to znamená večerní róbu s dlouhou sukní, a to v délce ke kotníkům i delší. Barva je libovolná, ovšem opět není radno být vystrojena příliš pestře, čili kromě černé jsou vítány tmavě modrá, tmavá fialová, tmavá vínová, anebo další tmavší barvičky. Pro muže je doporučen smoking.

 

večerní šaty

 

White Tie alias Ultra Formal Dress

To je jednoznačně velmi formální záležitost. Dámy se obléknou do dlouhých večerních šatů (délka sukně až na zem) bez odhalených ramen. Obouvají uzavřené boty a na ruce patří rukavičky. Pánský doprovod tuto akci absolvuje ve fraku, doplněném vestou, bílou košilí, bílým motýlkem a černými lakýrkami. Jak ženy, tak muži mohou nosit šperky.

 

Formal Dress

Formální typ oděvu, který sestává u dam z dlouhých večerních šatů v libovolné barvě, nebo i dlouhých koktejlových šatů, či tzv. malé černé v délce pod kolena. Na nohy botky s plnou špičkou, pata může být volná.  Muži oblečou smoking. 

 

Bussiness Dress

Takzvaný pracovní oděv, tedy to, co oblékáte do práce. Samozřejmě pracujete-li někde v nemocnici, či máte jinak specifické pracovní oblečení, je pojmem Business Dress myšlen kostýmek se sukní v tlumených a neutrálních barvách. U mužů kalhoty (nikoli džíny) a košile, doplněné vestou či sakem. 

 

 

Inofficial Dress

Protipóĺ předchozího, tedy opak Bussiness Dress. Je zde tedy větší svoboda i barevnost. Ale pozor, určitě by to měl být kostýmek či sukně s halenkou, nikoli džíny. U mužů také kalhoty s košilí a svetrem.

 

Creative Black Tie Dress

Tato formální společenská akce si žádá u dam společenské šaty, ovšem dopřává jim svobodu výběru jak v délce, tak i v provedení dámských šatů. Ty mohou být z vlny, úpletu, s výšivkou, krajkou, nebo sestávat ze sukně a tuniky. Mužům se doporučuje smoking s tmavou košilí bez motýlka.

 

Semi-Formal Dress

Takový malý společenský oříšek. Nehodí se dlouhé večerní šaty ani smoking. Žádá se u mužů oblek, u žen kostýmek či pouzdrové šaty, ale je-li doba počátku akce spíše večerní, pak je nutný u mužů tmavý oblek a u žen koktejlové šaty.

 

Casual Dress alias Smart Casual

Casual je neformální oděv čili zde je oblečením míněna jakási nedbalá elegance. Džíny jsou však zapovězeny. Zkrátka obléci se vkusně a neformálně elegantně. Dámy zkusí nějaký pěkný kostýmek, či šaty nebo topík. Muži pak košili, či tzv. polo tričko s límečkem, doplněné vestou či svetrem.

 

Bussiness Casual Dress

Tady dámy můžete vyrazit v sukni, ale i v kalhotách a halence, ale opět ne v džínách. Boty mohou být otevřené, ale raději s plnou špičkou a nižším podpatkem, nikoli však žabky či nazouváky. Mužům se doporučuje kalhoty s tričkem, či košilí jež může být i sportovně laděná.

 

Zdroj foto: Modion.cz

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.
Více informací.